Invalidenstrase, רשמים וחוויות מרחוב בו אני לא גרה

Invalidenstrase. אני לא יודעת למה דווקא Invalidenstrase, אבל בלי ספק הוא. יש לי יחסים עם הרחוב הזה, וזה לא שאני גרה בו, אני אפילו לא חייבת לעבור בו. הוא קרוב אלי אבל לא חלק משיגרת יומי. ובכל זאת, יש לי יחסים איתו. לא עם כולו, Invalidenstrase כמו רבים מרחובות בברלין הוא ארוך עד אין סופי. החלק שלי ב Invalidenstrase מתחיל ב Brunnenstrase ומגיע עד Berlin Hauptbahnhof. אני יודעת שיש המשך, הרחוב ממשיך עוד ועוד עד Moabit אבל מעולם לא הגעתי.

בחורף שלפני שעברתי לברלין הגעתי אל העיר לצורך ראיון עבודה. שיכנו אותי במלון ב – Invalidenstrase. חשבתי לעצמי, קלי קלות, שום  בעיות שפה לא יהיו לי כאן. הרגשתי שאננה, איזה שם רחוב פשוט, איך אפשר לשכוח אותו בכלל? בין שאר מעלותיו וסגולותיו של Invalidenstrase מצוי השם שלו. אינוואליד. איך אפשר שלא לזכור? לצערי שאר רחובות העיר לא קיבלו שמות זכירים כל כך.

Invalidenstraße

בין השאר זה שם הרחוב. ברור. איזה שם פלאי. אולי השם רחוב הראשון שהצלחתי לזכור כאן בברלין. אינואליד שטרסה, כמעט

ברחוב נמצא הסופר היפה בעיר, הסופר בו אני בדרך כלל לא קונה כי הוא לא הסופר הקרוב לביתי, ואם זאת הוא בלי ספק היפה בעיר, סופר מופת, סופר שכל שאר הסופרים בעולם צרכים להסתכל עליו בתור דוגמא ללאן סופר יכול להגיע ולחקות אותו וללמוד ממנו, הסופר הזה נמצא ב – Invalidenstrase. סופר rewe. הדרך אל היפה בבריכות העיר עוברת ב – Invalidenstrase. בגלל זה יש לי תירוץ וסיבה והזדמנות להיכנס אל הסופר היפה בעיר.

סופר יפה

הסופר היפה בעיר. סופרים אחרים ופשוטים: ראו ולימדו!

כיכר קטנה ונחמדה ובמרכזה פסל של גבר כורע ברך, שמזכיר לי מאוד את הפסל של לוחם פצוע בלב גן הזכרון בגבעת ברנר, הפסל עליו חקוק "יאבל על זיו העלומים וקדושת הרצון", המילים האלמותיות של ברוך כצנלסון, ושהקירבה בין זיו למשהו אחר עוררה בנו גיחוכים נבוכים רבים בשנות הילדות.

ולצד הכיכר הקטנה בית הקברות היפה בעיר, או אחד היפים בעיר, בית הקברות Friedhof der Sophiengemeinde. צד אחד שלו ושער כניסה נמצאים על Invalidenstrase. אם חוצים את בית הקברות עד סופו אפשר לראות מגדל שמירה אותנטי של החומה ולצאת אל תוך האתר הנצחה יפה שבונים שם, אתר הנצחה לחומה.

הספל

הגבר הדואב. או הגבר הכורע. או הגבר המזדקף

בחודש יולי לפני שנתיים שכרתי דירה באחד הבניינים ברחוב, בניין שהוא אחד מארבע שנראים בדיוק כמו בתי הסוכנות בקיבוץ, רק צבועים הרבה יותר יפה ומאחוריהם יש פינת משחקים עם שולחן פינג פונג. גרתי בקומה חמישית שזה הכי גבוה שגרתי בברלין.

לאורך  Invalidenstrase תערובת של בניינים ישנים, הוד והדר אירופאי, בניין מוזיאון  Naturkunde או בניינים של האוניברסיטה, בתים סובייטים באופיים כמו בתי הסוכנות ובתים חדשים, זכויות אטומות ולבנים נוצצות. ישן, משופץ וחדש. לפעמים אני רואה ברחוב מאטפורה לכל ברלין, האורך האין סופי שלו, זה שהוא עובר בין 2 שכונות, תערובות הסגננות שבו, וגם העובדה שהוא תמיד ולעד ולנצח בשיפוצים. מאז שאני מסתובבת בו, כבר שנתיים וחצי, הוא משתפץ. בשום שלב לא ברור מה משפצים, אף פעם לא התגלה משהו חדש בעקבות הסרה של איזה לוט, שום דבר כזה, פשוט משפצים.

שיפוצים

שיפוצים. שם השיפוצים. כל הזמן ותמיד משפצים

מנקודה מסויימת הרחוב הופך לבלגן מסחרר של כבישים הפוכים, גדרות וסימונים, שלטי הכוונה, תעלות, תמרורים, מדרכות חלופיות, מסלולי הליכה אלטרנטיבים, סולמות וחבלים ומשחקי ניחוש והגיון של איפה ללכת ואיפה לחצות ואיפה לא לעמוד לרגע. בלגן מטורף, ואין דרך אחרת, חייבים לעבור דרכו.

באמצע ים הפיגומים נמצא Invalidenpark, שרק אלוהים יודע למה קוראים לזה פארק. זאת רחבת בטון גדולה, מאוד סובייטית באופיה עם פסל משולש באמצע שלה. נעים לשבת שם ולקפוא ביום קר ולתהות לגבי הפיגומים ומתי השיפוצים יסתימו ומה יהיה אחרי.

פארק

לא ממש פארק

ואז מגיעים אל הגשר. נקודת תפצית נפלאה על הנהר והעיר, מצד אחד, ונקודת תצפית נפלאה על אתרי שיפוצים מהצד השני. תמיד כשאני עוברת על הגשר אני עוצרת לצלם.

ואחרי הגשר, מוזיאון Hamburger Bahnhof המעולה. לחברים שמבקרים אני תמיד ממליצה ללכת להמבורגר מוזיאון, תמיד קצת מסמיקה כשאומרת את השם, כי בכל זאת, וככה יוצא שכל חברי וחברותי עשו את הויה דלה רוזה הקסומה הזאת של הליכה דרך ההוד וההדר, הבנייה הזולה והכעורה וים הפיגומים של Invalidenstrase.

תמונה מהגשר על הנהר

תצפית מהגשר על הצד של הנהר. צד שני – שיפוצים

ובסוף, תחנת הרכבת. Berlin Hauptbahnhof. התחנה. כשאני רוצה לצאת מהעיר בעזרת רכבת עלי להגיע לשם, עניין של 3 קילומטר מהבית, אולי. אבל אין איך להגיע לשם. אין שום תחבורה ציבורית שלא כוללת חצי שעה נסיעה ו 2 החלפות מינמום. אז אני הולכת ברגל, חוצה את מהמורות הרחוב, עוצרת לקפה, מתבוננת בשיפוצים ובמשפצים, מצלמת בגשר, עושה שלום לשרה ויינר ובסוף אני בתחנה. שם לדעתי היה אמור הרחוב להסתיים. הוא ממשיך, אני יודעת, ויום אחד גם אגלה למה הוא ממשיך ולאן הוא מגיע.

15 מחשבות על “Invalidenstrase, רשמים וחוויות מרחוב בו אני לא גרה

 1. לירז..תודה..את כרגע נותנת לי אסוציאציות לילדות של אימא שלי
  וסיפוריה.לצערי-אילנה כבר לא קוראת….ולא בדיוק זוכרת…….אבל אני נהנה.​

  *שוקי–חיפה best regards *

  אהבתי

 2. מאד מעניין לקרוא ולחוות פרספקטיבה כה שונה. בעיני זה תמיד היה אחד הרחובות הכי סתמיים בעיר, בין שכונות, ללא אופי משל עצמו. אולי תעשי מזה סדרה של "רחובות בברלין"… אגב השם, הוא נגזר מבית הקברות הסמוך, שבו קבור עד היום ה" מוח " שמאחורי הפתרון הסופי, היידריך.

  אהבתי

  • כן, בבית הקברות היפה הזה. אללי. (לא פינו את הגופה עצמה? פעם קראתי איפשהו שהוציאו את בכירי הנאצים מהקברים שלהם והעבירו לאיזה משכן סודי)
   הרבה תודה יואב!

   אהבתי

   • לא שידוע לי (מה שכמובן אינו מהווה אסמכתא לכלום). כל המקורות שקראתי עד היום מזכירים אותו כקבור שם. גם בשלט בבית הקברות עצמו כתוב שנקברו שם בכירים נאציים וביניהם היידריך. אלא שאת המצבה שלו הרסו. למיטב הבנתי זו המצבה ההרוסה היחידה בשטח הרלוונטי והמיקום מתאים לתיאורים. זה פשוט חתיכת בטון שנותרה בקרקע אחרי שהורידו את המצבה בחלק "המכובד" של בית הקברות, עם הגנרלים וכו'. http://spitzmag.de/issues/spitz_5/347

    אהבתי

 3. פינגבק: יום הקרח | Liraz Axelrad Blog

 4. פינגבק: אפור בחוץ, עציצים וחנויות פרחים, איש בחליפה אפורה בהירה, חרדה | Liraz Axelrad Blog

 5. פינגבק: קיץ, דם נשפך | Liraz Axelrad Blog

 6. פינגבק: ברלין, שיפוצים, ימים כאלה וימים אחרים | Liraz Axelrad Blog

 7. פינגבק: דרך כל בשר | Liraz Axelrad Blog

 8. פינגבק: שיטוטים | Liraz Axelrad Blog

 9. פינגבק: שיטוטים | Liraz Axelrad Blog

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s